Balatoński grüner veltliner


26/08/2014

Węgierskie wina zrobione z austriackiej odmiany przez Szwajcara – okazuje się, że taka mieszanka działa nad Balatonem. Od niedawna można się o tym przekonać u nas, bo wina z badaczońskiej posiadłości Villa Tolnay są już dostępne w Polsce.

Pisałem ostatnio całkiem sporo o winach szwajcarskich i Szwajcaria z jakiegoś powodu uczepiła się mnie na dobre. Nawet, kiedy sięgam po wino z Węgier, okazuje się, że zrobił je Szwajcar. Philipp Oser, przedsiębiorca spod Bazylei, zauroczył się przed laty balatońską posiadłością Villa Tolnay, zakupił ją i zaczął uprawiać tam znane, w większości importowane odmiany.

Tereny Osera to 6 hektarów na kosmicznym – wedle słów Béli Hamvasa – wzgórzu Badacsony17 hektarów na wulkanicznym wzniesieniu Csobánc leżącym kilkanaście kilometrów na północ od słynniejszego sąsiada. Bazaltowe podłoże i bliskość Balatonu sprzyjają tam produkcji wyjątkowych białych win. Te od Osera – m.in. riesling, pinot gris i chardonnay – są ektraktywne, mineralne, z wydatną kwasowością i w większości niewysoką ceną.

Villa Tolnay GVOd niedawna można je dostać w Polsce za sprawą wrocławskiego importera Winofani, o którym pisałem jakiś czas temu. W sklepie importera kupiłem za 36 zł w Villa Tolnay Grüner Veltliner 2012. Austriacki szczep zwany na Węgrzech zöldveltelini czuje się tam najlepiej właśnie w zachodniej części Balatonu. Mimo to do łączył do portfolio Villa Tolnay przypadkowo; właściciel znalazł zdziczałe krzewy nieopodal domu. Z przypadku powstało jednak wino, które może się podobać. I to bardzo.

Dojrzewało 10 miesięcy na osadzie. Pachnie dojrzałą gruszką, morelami, miodem i liczi, jest cieliste, trwałe i lekko słonawe w końcówce. W tle błąkają się słodkie akcenty, ale kwasowość staje na wysokości zadania. Nie ma tu burgundzkiego stylu, o którym Oser wspomina na swojej stronie, ale dostajemy dość poważne, smaczne wino, które podejrzewam (niestety nie miałem okazji sprawdzić) o daleko posunięte inklinacje gastronomiczne. Powinno dobrze spisać się z polską kuchnią. Do tego zachęca bardzo uczciwą ceną.

Tagi: , , ,