Wina północnych Włoch i jedzenie


1/03/2015

Projekt kulinarny “Wieczór z sommelierem” restauracji Food Art Gallery nabiera rozpędu. W jego najnowszej odsłonie wystąpiły m.in. smażony gołąb i foie gras, a po drugiej stronie – północnowłoskie wina od Vini e Affini.

Po wieczorze poświęconym winom naturalnym przyszła pora na północne Włochy. Niewiele jest chyba regionów winiarskich o takim potencjale gastronomicznych. Nie znaczy to, że prezentowane wina miały ułatwione zadanie w spotkaniu z daniami, które łączyły prostotę ze złożonością aromatyczną. Za dobór jednych i drugich odpowiadał Łukasz Szumski, a o samych winach ciekawie opowiedział Grzegorz Król z Vini e Affini.

Malibran SottorivaNa pierwszy ogień poszła sałatka z kraba z rzodkiewką, jabłkiem i marchwią. Podano do niej jedno z najpopularniejszych win importera Malibràn Prosecco Sottoriva (54 zł). Niefiltrowane prosecco stworzone starą metodą ancestrale to aromaty jabłka, grejpfruta i chleba oraz wybitna wytrawność, która w sposób oczywisty predestynuje je do połączeń z owocami morza. Ale tu ważny okazuje się jeszcze specyficzny mętno-pszeniczno-drożdżowy charakter, który dobrze komponuje się ze złożonością smakową kraba.

Ghiomo FussotNastępnie podano przepyszną terrinę z foie gras z liczi i orzechami piniowymi. Tutaj w szranki stanęły dwa bardzo ciekawe wina – Ghiomo Arneis Langhe Fussòt 2013 (64 zł) z bardzo ładnym, delikatnym aromatem kwiatów, cytrusów i landrynki oraz mineralną świeżością na podniebieniu oraz Nals Margreid Gewürztraminer 2013 z klasycznymi aromatami liczi i róży oraz słodkimi akcentami, równoważonymi wysoką kwasowością i mineralnością. Arneis, czyli mało znany skarb Piemontu w delikatnym, choć uwodzącym wydaniu kontra bardzo smaczny, podstawowy gewurz z renomowanej już spółdzielni w Górnej Adydze.

Magreid GewurtztraminerO obydwu winach i ich producentach można by długo się rozpisać, ale foie gras okazało się dla nich zbyt trudnym terytorium. Gewürztraminer trafił oczywiście w aromaty liczi, ale słodkie akcenty dania spotęgowały wytrawność wina. Choć ma w sobie sporo cukru resztkowego, w spotkaniu z francuskim specjałem dominująca okazała się jego “kamienność”. Arneis z kolei nieco zginął w objęciach szlachetnego smaku foie gras, chociaż to jemu należy się zwycięstwo w tym pojedynku.

Danie główne to kolejny rarytas – smażony gołąb w towarzystwie topinamburu, gnocchi i trufli. Tutaj osobna wzmianka należy się niezwykłej delikatności tego mięsa. Oczywiście dzikie ptactwo i trufla nie mogą wymarzyć sobie lepszego kompana niż nebbiolo. Gołąb i Ghiomo Nebbiolo d’Alba Sansteu 2010 odleciały konkurencji, tworząc najlepszą parę wieczoru. Wino to spotkanie elegancji i owocowej szczerości spod znaku wiśni, a do tego sporo nieokrzesanych jeszcze, wyraźnych garbników. Jego klasycznie piemoncki, leśny charakter doskonale zagrał z głębią smakową mięsa, a nawet poradził sobie ze słodyczą topinamburu.

Ghiomo Sansteu  pigeonNa deser nie trzeba było ruszać się z Piemontu, bo oto pojawiło się Elvio Cogno Moscato d’Asti 2013, bardzo udany przedstawiciel gatunku od renomowanego producenta o intensywnym, ananasowym aromacie i dobrym balansie słodyczy i kwasowości. Jak na lekkie i słodkie bąbelki przystało, znalazł sobie odpowiednie towarzystwo w postaci lekkiego, owocowego deseru: pieczonych jabłek, karmelu i lodów waniliowych. Okazało się, że moscato d’Asti do bardzo dobry kompan nie tylko dla tortu Pavlovej, ale także polskich jabłek, szczególnie jeśli uwydatniona jest ich kwasowość.

Cogno Moscato d'AstiWystawić reprezentację północnych Włoch, złożoną z zaledwie pięciu graczy, nie jest prostą sztuką. Tutaj udało się ciekawie oddać złożoność stylistyczną i szczepową tak różnych regionów jak Veneto, Górna Adyga i Piemont. Co ciekawe, okazało się, że nie trzeba koniecznie sięgać po franciacortę, barolo i topowe etykiety Dolomitów, by zapewnić pełne niuansów doznania smakowe w połączeniu z jedzeniem. Oczywiście niemała w tym zasługa niezwykłych dań, które po raz kolejny wyczarował na talerzu Mariusz Kozak.

Uczestniczyłem w wydarzeniu na zaproszenie Food Art Gallery.

Tagi: , , , , , , , , , ,