Szarlotka u Weinriedera


20/11/2016

Właściwie w ogóle nie miałem tam pojechać. Szybciej byłoby pojechać na Węgry przez Słowację, ale coś mnie tknęło, żeby zahaczyć o Morawy i Weinviertel.

To ta sama droga, którą w sezonie pół Polski spragnionej Południa sunie do Włoch, a drugie tyle – do Chorwacji. Nikogo nie dziwi, że większość samochodów na parkingu pod enoteką w Poysdorfie ma polskie rejestracje. Dziwić może, że jeszcze nie zatrudnili tam polskojęzycznego sprzedawcy.

Kawałek za Poysdorfem leży wieś Kleinhadersdorf. Siedzibę ma tam najbardziej chyba rozpoznawalny producent regionu – Weinrieder (pisałem o jego winach już tutaj). Właściwie nazywa się Friedrich Rieder, ale woli występować pod winiarskim pseudonimem. Ma na koncie sporo wyróżnień, takich jak tytuł najlepszego winiarza Austrii wg magazynu Falstaff, a ostatnio – najwyższą w kraju ocenę rankingu Gault Millau dla jego eisweinu.

weinrieder-hausOdwiedzając taką gwiazdę, można by spodziewać się siedziby przypominającej aluminiowo-szklane pałace topowych winiarzy Wachau i Kampatal. Ale nic z tych rzeczy – ot, dom jakich wiele w okolicy, na nim niewielka tabliczka, a w środku podwórze, po którym śmiało mogłoby spacerować kury, ale biega tylko pies. Żona gospodarza częstuje pyszną szarlotką, uśmiechając się przy tym szeroko, jakby gościła dawno niewidzianą rodzinę. Ma się wrażenie, że to wieś nasza, swojska, słowiańska, a niemiecka mowa gospodarzy jest tylko niepotrzebnym kamuflażem.

Friedricha nie ma jeszcze w domu. Goni mnie czas, więc jego honory czyni syn, Bernhard. Szczęśliwie oszczędza mi zwiedzania piwnicy i zabiera na wycieczkę po winnicach. Riederowie mają 20 hektarów winnic, co jedna to lepsza. Zaglądamy m.in. na Schneiderberg. Z tamtejszych gron powstają kultowe eisweiny Weinriedera, ze wspomnianym, 20-punktowym Eiswein Riesling Schneiderberg 2013 (rocznik 2011 dostępny u nas za 215 zł) na czele.

bernhard-riederJa próbuję młodego Grüner Veltliner Schneiderberg 2015, który hojnie częstuje znakami rozpoznawczymi Weinriedera – charakterem, solidną materią i wyraźnym owocem spod znaku dojrzałego jabłka i cytrusów. Całość jest apetycznie przyprawiona białym pieprzem.

kellergassenJedziemy też zobaczyć tradycyjne Kellergassen – ciągi małych, kolorowych piwniczek, których pełno jest w Dolnej Austrii, ale w bezpretensjonalnym Weinviertel wydają najbardziej na swoim miejscu. W drodze powrotnej pytam Bernharda, co sądzi o winach morawskich. Robi minę, jakby chciał powiedzieć “niech pomyślę”, po czym dyplomatycznie stwierdza, że dawno żadnego nie próbował. Kiedyś mu się zdarzyło, ale to było dawno… Wyobrażacie sobie? Siedzicie w winie po uszy, za miedzą macie Morawy, ale tylko “zdarzyło się” Wam? Winiarski patriotyzm Austriaków jest powszechnie znany, ale jego skala potrafi zaskoczyć.

weinrieder-vineyardA przecież granica czesko-austriacka nie przecina dwóch kompletnie różnych światów. W niebrzydkie, ale i niepiękne pejzaże Weinviertel co rusz wżynają się jakieś znaki cywilizacji – kominy, wiatraki i mało urokliwe wioski. Nie ma tu dumnej, światowej, by tak rzec, sielskości Wachau czy Kamptal. Zamiast kamiennych krzyży, posągów i kapliczek z winnic wystają drewniane, płaskie figury świętych. Wszystko to przypomina trochę ludowo-postsocjalistyczne pomieszanie z poplątaniem typowe dla prowincji dawnych demoludów.

weinrieder-grunel-veltlinerTylko wino jest inne. Na odchodne Bernhard częstuje mnie butelką Grüner Veltliner Alte Reben 2013, które otworzę dopiero po paru tygodniach, by zachwycić się złożonym aromatem żółtych owoców, jabłka, sadu, ananasa, ziół i mokrego kamienia. Esencjonalność, wyraźna mineralność, ziołowo-apteczne nuty i wyraźny cukier, który ładnie balansuje tu porządna kwasowość, składają się na kawał wina, które może być wzorem dla morawskich veltlínskich zelenych.

Kiedy jestem już w drzwiach, w domu pojawia się wreszcie Fritz. Nie mówi za bardzo po angielsku, więc ściskamy sobie dłonie, robię mu parę zdjęć i ruszam w drogę, by znowu włączyć się w kolumnę polskich aut jadących w kierunku Wiednia.

Wina Weinriedera sprowadza do Polski Kondrat Wina Wybrane.

Tagi: , , , ,