Aplikacje-przewodniki po winach
16/12/2013
Ilość aplikacji mobilnych dotyczących win rośnie z roku na rok. W większości są to jednak narzędzia ograniczone do szybkiego wyszukiwania lub skanowania win, a więc przydatne głównie przy półce sklepowej. Niewiele z nich to pełnowymiarowe przewodniki, wydawane przez cenione wydawnictwa, które oprócz wyszukiwarki oferują dostęp do szczegółowych map, słowników, informacji o winnicach, apelacjach i rocznikach, a więc stanowiące ciekawą lekturę dla fanów wina.
Wziąłem pod lupę trzy aplikacje-przewodniki, z których każda skupia się na winach jednego z najważniejszych dla europejskiego wina krajów: Francji, Włoch i Hiszpanii. Wszystkie z nich są darmowe (lub prawie darmowe) i dostępne na przynajmniej jedną z dwóch najważniejszych platform mobilnych.
Guía Repsol Vinos 2014
Najważniejszy przewodnik po winach hiszpańskich, Guía Peñín, dostępny jest póki co jedynie na platformę Windows Phone. Można go pobrać tutaj. Podobno wersje na Android i iOS są od paru miesięcy przygotowywane, ale pod ich wydłużającą się nieobecność warto sięgnąć po najnowszy przewodnik Guía Repsol Vinos. Repsol to największy w Hiszpanii koncern naftowy, mocno zaangażowany w promocję iberyjskich smaków. Oprócz przewodnika po winach wydaje także znany przewodnik po hiszpańskich i portugalskich restauracjach, Guía Repsol Restaurantes. Być może doczekamy czasów, kiedy, dajmy na to, Orlen przygotuje podobne przewodniki po polskich winach i gastronomii.
Guía Repsol Vinos oferuje filtrowanie win na podstawie siedmiu kategorii: regionu Hiszpanii, punktacji (1-100), rodzaju kwalifikacji (Denominación de Origen, Vino de Pago itd.), apelacji, rodzaju wina (białe, różowe, tinto roble, crianza, reserva itd.), ceny i rocznika (najstarszym ujętym winem jest Excelso Gran Reserva 1982 z Riojy). Szczególnie pouczające jest przeszukiwanie według apelacji (Calificación), ale kryteria wyszukiwania można łączyć, celując w szczegółowe wyniki.
Można też przeszukiwać bodegi, w czym pomaga mapka regionów. Kiedy jesteśmy w Hiszpanii, narzędzie geolokacji umożliwia szybkie odnalezienie najbliższych winnic. O danej bodedze dostajemy dość wyczerpujące informacje, włączając w to krótką notkę historyczną, roczną produkcję, kierunki dystrybucji i dominujące odmiany.
Tych ostatnich nie znajdziemy niestety w opisie konkretnego wina, co jest bodaj największą wadą tej aplikacji, podobnie jak brak etykiet i nieintuicyjna nawigacja. Znajdziemy tam jedynie sugerowane łączenie z posiłkami, temperaturę podania, cenę, sugerowany rok spożycia i wrażenia zmysłowe: kolor, nos i podniebienie. Największą zaletą jest za to przyjemny wygląd Guía Repsol Vinos. Pod względem designu aplikacja bije siostrzane pozycje z Włoch i Francji na głowę.
- Filtrowanie win
- Wyszukiwanie bodeg wg regionów
- Opis wina
Vini d’Italia 2013 del Gambero Rosso
Gambero Rosso to elektroniczna wersja znanego przewodnika książkowego o tej samej nazwie. “Czerwona krewetka” w formie aplikacji to także słynne kieliszki przyznawane najlepszym winom z Italii. Paradoksem jest to, że w darmowej wersji podstawowej na iOS zobaczymy jedynie etykiety trzykieliszkowe, a więc wina najlepsze i z reguły najdroższe.
Jeśli chcielibyśmy poznać także te tańsze, musimy dopłacić. Gambero Rosso proponuje nam wykaz win ze wszystkich regionów za 8,99 euro. Możemy też zakupić konkretny region, np. Kampanię czy Piemont za 1,79 euro. Póki nie dopłacimy, aplikacja będzie praktycznie nieużywalna, chyba że zadowoli nas lista win trzykieliszkowych lub bardzo ogólna mapka Włoch, która odeśle nas do nieaktywnej w wersji podstawowej listy danego regionu…
Kiedy już zapłacimy, w opisie poszczególnych win dostajemy nazwę producenta, cenę, informację o tym, czy wino ma dobrą relację jakości do ceny, skład i sposób dojrzewania wina. Nie ma za to żadnej informacji o tym, z czym najlepiej podawać wino, ani drobiazgowych informacji o danej apelacji, nie mówiąc o wykazie najlepszych roczników. Nie zobaczymy także etykiety danego wina, ale, jeśli będziemy chcieli, możemy ją sobie sami załadować w myśl zasady „zrób to sam”.
Na minus działa jeszcze najsłabszy w zestawieniu design i fakt, że nie jest jeszcze dostępna wersja na 2014 r. Z plusów warto wymienić przystępny sposób porządkowania win z danej apelacji według ceny, lub ilości przyznanych kieliszków.
Na telefony z Androidem można od razu pobrać pełną wersję za 20,91 zł.
- Ogólna mapka
- Opis wina
- Barolo trzykieliszkowe
Guide Hachette des Vins 2014
Guide Hachette des Vins to klasyka gatunku – elektroniczna wersja renomowanego przewodnika po francuskich winach, dostępna na iPada. Najobszerniejsza z recenzowanych tutaj aplikacji. Przynajmniej w teorii. W praktyce za dostęp do opisu 60 tys. win i 11.000 winnic trzeba zapłacić dodatkowo 14,99 euro. Wersja podstawowa daje jednak niezły przedsmak kompletnej wiedzy nt. win, jaką nie mogą pochwalić się inne przewodniki.
Także tutaj mamy przydatną mapkę, choć ograniczoną jedynie do grands crus. Świetną funkcją jest możliwość prześledzenia najlepszych roczników (millésimes) danych regionów i apelacji, a także dział porad sommeliera (np. najlepsze wina do foie gras). Wielkim plusem jest słownik terminologii winiarskiej. W wersji na iPada jest to słownik francusko-francuski, co nie każdemu może przypaść do gustu. Jednak obracamy się tutaj w nomenklaturze znanej fanom francuskich win, więc nawet średnia znajomość języka wystarcza na wzbogacenie swojej wiedzy.
Kieszonkowym wydaniem tej aplikacji jest darmowa French Wines By Hachette Livre, dostępna w wersji angielskiej na iPhone’y i telefony z Androidem. Nie mamy tutaj porad sommeliera, ani listy grands crus, jest za to dokładny wykaz apelacji z krótką charakterystyką, odmianami i wzmiankowanym potencjałem starzenia. No i mapa. Interaktywna mapa z prawdziwego zdarzenia, jakiej brakuje w darmowej wersji Guide Hachette des Vins i zresztą także w innych przewodnikach. Każdy region i apelacja pokazane są w drobiazgowy, choć przejrzysty sposób. Amatorzy winiarskiej geografii mogą z łatwością przegapić przystanek, zapędzając się z biegiem Loary do takiej, dajmy na to, La Touraine.
Obydwie wersje mogą pochwalić się przyzwoitym designem i bardzo intuicyjną nawigacją. Czytelne menu, przycisk powrotu do strony startowej (Guide Hachette) i możliwość doboru kryteriów wyszukiwania ułatwiają smakowanie wiedzy o francuskich winach.
- Menu wersji darmowej
- Grands Crus
- Co do Foie Gras?