Alfabet Kamptal


20/07/2015

Kamptal to nie tylko bardzo dobre wina, ale i miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy. Oto krótkie wprowadzenie do tego niewielkiego, ale cenionego regionu, który odwiedziłem niedawno. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Kamptal, przeczytajcie koniecznie.

Architektura. Moda na ultranowoczesną architekturę winnic jest jednym ze znaków firmowych austriackiego winiarstwa. Oczywiście dotarła także do Kamptal. Najnowsze przypadki tego trendu to nowa siedziba największego producenta w regionie, Bründlmayera i jeszcze nowsze cacko biodynamika, Freda Loimera. Symbolem tej zmiany pozostaje też kubistyczna bryła Loisium (patrz niżej).

Loisium Hotel

Loisium

Loimer Weingut

Winnica Loimer

Blauer burgunder. Pinot noir wybrał sobie w Kamptal właśnie taką nazwę. Warto jednak odnotować, że francuski odpowiednik łatwiej znaleźć na tamtejszych etykietach. Wina z tego szczepu zasługują co najwyżej na oznaczenie pochodzenia Niederösterreich i nie ma dla nich miejscja w winnicach Erste Lage (patrz niżej). Nie znaczy to jednak, że nie potrafią osiągnąć bardzo dobrego poziomu. Ektraktywny styl nie wszystkim może przypaść do gustu, ale nie bez przyczyny w pierwszej dekadzie XXI w. odnotowano w Kamptal ponad 30-procentowy wzrost powierzchni upraw pinot noir.

Dojazd. Region leży zaledwie 55 km od Wiednia, skąd praktycznie co godzinę odchodzi pociąg do Krems, miasta leżącego u zbiegu trzech topowych regionów austriackich: Wachau, Kremstal i Kamptal. Z Wiednia można dostać się tam także malowniczą trasą rowerową wzdłuż Dunaju. Jadąc bezpośrednio z Polski, przecina się m.in. Morawy i Weinviertel, co może sprawić, że fan wina dotrze do celu nieco spóźniony.

Kamptal WeintourErste Lage. Kamptal odróżnia od swojego słynniejszego sąsiada, Wachau, m.in. to, że znajdziemy tam klasyfikację winnic, spośród których parę lat temu wyodrębniono te o jakości premier cru, nazywane Erste Lage. Region posiada 21 winnic Erste Lage, bardzo zróżnicowanych pod względem geologicznym. Do najważniejszych należą Heiligenstein z podłożem ze starej skały wulkanicznej i Lamm (wapień, piaskowiec, glina). Mimo, że graniczą ze sobą, różnicę widać gołym okiem. Co najważniejsze, czuć ją także w kieliszku.

HeiligensteinGrüner veltliner. Wizytówka austriackiego winiarstwa osiąga w Kamptal wyżyny jakości. Najlepiej czuje się na niższych partiach zboczy topowych siedlisk regionu, gdzie dominuje podłoże gnejsowe, gliniaste i lessowe. Z racji podłoża i nieco cieplejszego klimatu veltlinery z Kamptal bywają lepiej zbudowane niż ich odpowiedniki z Wachau. Uprawa veltlinera zajmuje łącznie ok. 1800 ha, co oczywiście zapewnia jej pozycję zdecydowanego lidera w regionie. Warto jednak odnotować, że w pierwszej dekadzie XXI w. jego powierzchnia skurczyła się w Kamptal o 10%, głównie na rzecz rieslinga.

Irygacja. Średni poziom opadów w Kamptal to ok 550  mm rocznie. Obniżają je znacząco suche masy powietrza znad Niziny Węgierskiej i globalne ocieplenie. Zdarzają się miesiące wyjątkowo suche i wtedy w ruch idą wężyki z wodą. Szczególnie przydają się na skalistym podłożu, ale tak naprawdę trudno znależć winnicę bez systemu irygacji. Wniarze nierzadko nawadniają glebę wodą pochodzącą z lokalnych zbiorników, np. z rzeki Kamp.

riesling kamptal

Stary krzew rieslinga i sytem nawadniania

Kamp. Rzeka, od której region wziął swoją nazwę. A właściwie rzeczka. Liczy sobie zaledwie 150 km i wpada do Dunaju na wschód od miasta Krems. Z racji jej romiaru trudno uwierzyć, że miała taki wpływ na ukształtowanie terenu Kamptal.

Klassic. Pierwsza i podstawowa podkategoria w ramach apelacji Kamptal DAC. Wina oznaczone jako “Kamptal DAC” muszą być wytrawne, zrobione z rieslinga lub grüner veltlinera i zawierać co najmniej 12% alkoholu. To wina najbliższe tradycyjnemu stylowi austriackiemu, w którym jest sporo świeżości, nie ma za to miejsca na beczkę.

Kamptal AustriaKlimat. Niepowtaralny klimat Kamptal jest wykuty przez kontrasty. Wpływa na niego kombinacja ciepłych i suchych mas powietrza znad Niziny Węgierskiej i chłodniejszych wiatrów z północy. To oznacza ciepłe dnie, stymulujące dojrzewanie gron i chłodniejsze noce, umożliwiające zatrzymanie kwasowości. Razem daje to zbawienną mieszankę dla rieslinga i grüner veltlinera.

Loisium. Cetrum regionu stanowi miasteczko Langenlois, gdzie samych winiarzy jest więcej niż ludzi na ulicach. Nic dziwnego, że trzy tamtejsze rodziny winiarskie wybrały sobie to miejsce na stworzenie swoistego centrum edukacyjnego dla fanów wina i grüner veltlinera w szczególności. Zaprojektował je amerykański architekt Steven Holl. Winda zabiera zwiedzających kilkaset metrów pod ziemię, do 900-letnich piwnic. Tam każdy amator świetlnych spektakli, podziemnych fontann i sielskich obrazków z przedwojennej Austrii może znaleźć coś dla siebie. Fan wina także, choć trzeba pamiętać, że to doświadczenie na styku wiedzy i rozrywki, z przewagą tej drugiej.

Loisium

Loisium

Producenci. Najważniejsi producenci regionu to Schloss Gobelsburg i Weingut W. Bründlmayer . Oprócz niech w ekstraklasie znajdują się m.in. LoimerJurtschitsch, Allram i Hannes Hirsch. Wina większości z nich są dostępne w Polsce. Niektórzy z improterów win z Kamptal to Austrovin, DELiWINA, Centrum Wina i Wino i Kieliszki.

Reserve. Druga podkategoria w ramach win z apelacji Kamptal DAC. Wina oznaczone jako Kamptal DAC Reserve muszą mieć conajmniej 13% alkoholu, więcej ciała, charkterystyczny dla odmian i regionu aromat i długi finisz. Dopuszcza się w tym przypadku delikatne nuty beczkowe i dodatek gron dotkniętych szlachetną pleśnią.Kamptal crossRiesling. Kamptal z ponad 360 ha znalazł się na drugim miejscu wśród austriackich regionów pod względem powierzchni upraw tej odmiany. W pierwszej dekadzie XXI w. riesling zanotował tam 20-procentowy wzrost areału. Doskonale czuje się przede wszystkim na szczytowych partaich topowych siedlisk, gdzie winorośli musi zapuszczać głęboko korzenie. Dzięki temu daje wina z wysoką mineralnością i wyraźną owocową ekpresją.

Rower. Idealny sposób na przemieszczenie się po Kamptal. Dróżki rowerowe wytyczone są praktycznie wszędzie, a największą frajdę daje jazda z dala od samochodów, wśród winnic. Teren oczywiście nie jest płaski, ale wysiłek rekompensują piękne widoki.

Loisium bikeZweigelt. Najważniejsza czerwona odmiana Austrii króluje wśród czerwieni także w Kamptal. W ciągu pierwszej dekady XX w. zwiększyła tam powierzchnię upraw aż o 70%. Ma w sumie ponad 540 ha, czyli więcej niż riesling.

Tagi: , , , , ,